راهی به حقیقت

جُک حمله به ایران و رویکرد تصمیم گیران در اسرائیل

در روزها و هفته‌های اخیر، برخی مقامات رژیم صهیونیستی، به ویژه «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر و «ایهود باراک»، وزیر دفاع این رژیم، از تصمیم برای حمله به ایران سخن گفته‌اند. در عین حال، برخی دیگر، از جمله «شیمون پرز»، رئیس این رژیم، دیدگاه‌های گوناگونی داشته‌اند؛ اما واقعاً تصمیم گیرنده نهایی کیست؟

به گزارش «تابناک»، هرچند در بحث حمله احتمالی به ایران، میدان‌داری با نتانیاهو بوده، ماجرا به این سادگی‌ها نیست، چرا که نخست، وی باید اعضای «کابینه امنیتی» این رژیم را نسبت به انجام چنین کاری قانع کند.

در همین رابطه، نشریه آمریکایی «دیلی بیست» مطلبی را منتشر کرده که در آن به بررسی ساختار تصمیم‌گیری‌های استراتژیک در رژیم صهیونیستی پرداخته است. این مطلب نشان می‌دهد، نتانیاهو برای تصمیم حمله به ایران، حتی در درون نیز کار چندان آسانی را پیش روی ندارد.

بر پایه این مطلب، «کابینه امنیتی» که یک ساختار غیررسمی در رژیم صهیونیستی است، از هشت وزیر بلندمرتبه دولت تشکیل شده که نتانیاهو نیز یکی از آن‌هاست. ترکیب اعضای آن، بازتاب دهنده ترکیب اکثریت «کنست» (پارلمان رژیم صهیونیستی) است؛ این کابینه در خود این رژیم به «هشت گانه» معروف است.

دلیل تشکیل این هشتگانه، در حقیقت به ضعف‌های نهادی و ساختاری رژیم صهیونیستی بازمی‌گردد. به گفته «چاک فریلیچ»، یکی از مشاوران پیشین امنیت ملی رژیم صهیونیستی، «تصمیمی مانند این (حمله به ایران)، به ندرت در میان اعضای کابینه مطرح می‌شود، زیرا کابینه، یک مجمع بزرگ است و هیچ گاه نمی‌توانید عقیده سی نفر را در امری با هم یکسان کنید...؛ افزون بر این، اسرائیل مشکل بزرگی با افشای اسرار دارد. به همین دلیل است که تصمیم‌های راهبردی در هشتگانه یا حتی جمع‌های کوچکتر گرفته می‌شود».

این در حالی است که بنا بر قانون، تصمیمات مهم امنیتی، مانند امضای توافقنامه‌های صلح و یا دستور حمله هوایی، باید رأی اکثریت کابینه و یا اکثریت اعضای «کمیته امنیت ملی» (شامل نیمی از اعضای کابینه) را به دست آورد؛ اما در عمل، به دلیل اختلافات آرای موجود، در روندی غیرقانونی و غیر رسمی، این تصمیمات در هشتگانه گرفته می‌شود.

اما مشکل نتانیاهو به همین جا پایان نمی‌یابد، زیرا اکنون در خود هشتگانه هم اتفاق نظری درباره حمله به ایران نیست.

اعضای کنونی هشتگانه، افزون بر نتانیاهو عبارتند از:

«الی ییشای»، رهبر حزب افراطی «شاس» و وزیر امور داخله؛ «ایهود باراک»، نخست وزیر پیشین در حزب کارگر و وزیر کنونی دفاں «دان مریدور»، معاون نخست وزیر و عضو حزب «لیکود»؛ «موشه یالون»، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش و وزیر کنونی امور استراتژیک؛ «بنی بگین»، از وزرای کابینه؛ «یووال استینیتز»، وزیر امور مالی؛ و «آویگدور لیبرمن»، وزیر امور خارجه و رهبر حزب «اسرائیل بیت نو».

«کابینه امنیتی» که یک ساختار غیررسمی در رژیم صهیونیستی است، از هشت وزیر بلندمرتبه دولت تشکیل شده که نتانیاهو نیز یکی از آن‌هاست. ترکیب اعضای آن، بازتاب دهنده ترکیب اکثریت «کنست» (پارلمان رژیم صهیونیستی) است؛ این کابینه در خود این رژیم به «هشت گانه» معروف است.

در میان این گروه، لیبرمن طی هفته‌های اخیر، لزوم احتیاط در حمله به ایران را مطرح کرده بود؛ هرچند اکنون «هاآرتص» بر این باور است، وی نظرش را تغییر داده، در عین حال، به گزارش همین روزنامه، ییشای تاکنون در این باره تصمیمی نگرفته است. در واقع تاکنون تنها نتانیاهو و باراک بوده‌اند که به طور جدی از حمله به ایران حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر، بنا بر گزارش‌های مطبوعات رژیم صهیونیستی، «مریدور» و «یالون» نظر مساعدی درباره حمله به ایران ندارند و در سخنرانی‌های خود، هیچ گونه نظر مثبتی نسبت به این امر ابراز نداشته‌اند.

اما عامل محدودکننده دیگری نیز هست که نتانیاهو را مشکل‌دار می‌کند و آن، نظر سران نظامی و امنیتی این رژیم است. هرچند این افراد، مستقیم در تصمیم‌گیری دخالت ندارند، از نفوذ چشمگیری در ساختارهای تصمیم‌گیری برخوردارند.

یکی از این افراد، ژنرال «بنی گانتز»، رئیس ستاد مشترک ارتش است. هرچند وی یک بار از «حق» اسرائیل برای حمله به ایران سخن گفته، برخی تحلیلگران اسرائیلی بر این باورند، او در عمل، حامی حمله به ایران نیست.

اما مهمترین صدای مخالف در این رژیم، «میر داگان»، رئیس پیشین موساد است. مخالفت جدی او با حمله به ایران در دو روز گذشته، سرخط اخبار رسانه‌های غربی و اسرائیلی را از آن خود کرده است.

«تامیر پاردو»، رئیس کنونی موساد نیز از جمله دیگر مخالفان حمله به ایران است. او چند ماه پیش در یک سخنرانی در پارلمان گفته بود: حتی اگر ایران سلاح هسته‌ای نیز به دست آورد، این امر «تهدید وجودی» علیه اسرائیل نیست.

به این ترتیب، دیده می‌شود مشکل نتانیاهو نه تنها از جنبه مخالفت‌های خارجی، بلکه همچنین به سبب وجود مخالفان در داخل رژیم صهیونیستی است و همین باعث شده تحلیلگر «دیلی بیست» نتیجه بگیرد که ممکن است، همه سخنان سران این رژیم، هدفی بیش از اعمال فشار بر ایران برای واداشتن آن به رسیدن به توافق نباشد.

ادبیات حزب اللهی

به حقیقت باید گفت دلمان برای این ادبیات در عرصه دیپلماسی کشور تنگ شده بود. ادبیاتی از جنس نصر من الله و فتح قریب، ما چه بکشیم و چه کشته شویم پیروزیم و ...

آری وقتی بر خدا توکل کنی و اینگونه سخن بگویی


وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با تلویزیون دانمارک با اشاره به اینکه اقدام نظامی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران به نابودی این رژیم در مدت یک هفته منجر خواهد شد، اعلام کرد که اسرائیل آنقدر کوچک است که یک هفته هم در یک جنگ واقعی دوام نمی آورد. حتی اگر اسرائیل تصمیم به ارتکاب چنین خطایی شود، این اقدام تل آویو تعیین کننده زمان نابودی تل آویو خواهد بود و اسرائیلی ها به خوبی از این موضوع آگاهند. وی هشدار داد که اقدام نظامی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران، به شیوه ای موثر و با تمام نیرو از سوی از سوی جمهوری اسلامی پاسخ داده خواهد شد.


آنگاه نتیجه اش می شود:


 • روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" گفت : "آویگدور لیبرمن" وزیر امور خارجه اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن، گفت که اسرائیل امیدوار است که تحریم‌ها و مذاکرات بتواند دولت ایران را برای پایان دادن به برنامه هسته‌ایش ترغیب کند. وی گفت: ما معتقدیم که جامعه جهانی قادر است که ایران را متوقف کند و این موضوع فقط نیازمند عزم و قاطعیت است. وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در ادامه سخنان خود گفت: ما ترجیح می‌دهیم که جامعه جهانی این مشکل را از طریق گفت‌وگو، مذاکره و دیگر راه‌ها حل کند اما اگر این اتفاق نیافتاد، ما حق دفاع از خود را حفظ می‌کنیم. لیبرمن اضافه کرد: با وجود تحریم‌ها علیه ایران،‌اما تهران هیچ علامتی در توقف فعالیت‌های هسته‌ای خود نشان نمی‌دهد. وی افزود که با "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا موافق است که مذاکرات ماه آینده با ایران آخرین شانس برای حل مسالمت‌آمیز این موضوع است.

   

 • دبیرکل جبهه مبارزه مردمی فلسطین درباره احتمال بروز جنگ در منطقه گفت: تمام احتمالات به خصوص از سوی رژیم صهیونیستی وجود دارد چون ممکن است که این رژیم جنگی را علیه حزب‌الله، سوریه یا ایران به راه بیاندازد به خصوص که اخیرا تبلیغات علیه ایران را افزایش داده است. البته آغاز جنگ موضوع ساده‌ای برای رژیم صهیونیستی نخواهد بود و این رژیم میداند که واکنش ایران و جبهه مقاومت بسیار بزرگ خواهد بود و به همین دلیل است که آمریکا در تلاش است که مانع از هرگونه اقدام اسرائیل شود البته ما بعید نمی‌دانیم که اسرائیل این اقدام را مرتکب شود. • به گزارش سایت خبری «هاآرتص» اسرائیل، کامرون که در گفتگو با شبکه خبری «ان. بی .سی» گفت :  در حال حاضر دلیلی برای حمله اسرائیل به تاسیاست اتمی ایران وجود ندارد، اعلام کرد که هنوز زمان برای فشار وارد کردن به تهران از طریق تحریم ها و کانال های دیپلماتیک وجود دارد. نخست وزیر انگلیس ضمن مخالفت با اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران اضافه کرد که اسرائیل نباید به ایران حمله کند و اگر چنین کرد نیز ما حمایت نخواهیم کرد. ایران می تواند به فعالیت های هسته ای غیر نظامی ادامه دهد و مدعی می شود اگر ایران از جاه طلبی برای دستیابی به انرژی هسته ای نظامی نیز دست بردارد، می تواند در آینده روابط عادی تری با سایر کشورهای دنیا داشته باشد. نخست وزیر انگلیس که در آمریکا به سر می برد، همچون اوباما به این مساله اشاره کرد که «ما چیزی را از میز برنداشته ایم» و انگلیس هم به اندازه آمریکا صریح است، اما الان زمان اقدام نظامی نیست بلکه زمان افزایش فشارها و اجازه دادن به ایران برای تفکر دوباره است.
  کامرون همچنین با اشاره به این که ایران قصد محو کردن اسرائیل از روی نقشه را دارد، دستیابی ایران به سلاح هسته ای را برای اسرائیل و خاورمیانه خطرناک دانست و اضافه کرد: «این مربوط به امنیت خود ما است. این خطر وجود دارد که ایران توانایی حمله به نقاط دورتر را به دست آورد».


 • به گزارش «تابناک»، «آمی هارل» و «آوی ایساچاروف»، دو تن از کارشناسان حوزه نظامی روزنامه «هاآرتص» در مطلبی که در این روزنامه منتشر کرده اند، به مقامات اسرائیلی هشدار داده اند که اگرچه سپر دفاع موشکی آن ها در مقابل موشک های «حمس و جهاد اسلامی» عملکرد خوبی از خود نشان داد، اما این بدان معنا نیست که این سپر در مقابل موشک های ایران و حزب الله نیز مقاوم است.
  کارشناسان مذکور معتقدند که درگیری های یک هفته گذشته در شرایطی ایده آل برای دفاع از حملات محدود (به وسیله جهاد اسلامی و کمیته های مقاومت مردمی، نه به وسیله حماس) و تنها از یک جبهه انجام گرفت. به باور آن ها، چنین عملکردی یقیناً برای مقاومت در برابر ایران کفایت نمی کند.
  این دو کارشناس سپس با بیان تاریخچه ای از شکل گیری گنبد آهنین، نشان می دهند که پس از 6 سال از آغاز طرح، تنها چهار آتشبار در این سیستم قرار گرفته و پنجمین آتشبار قرار است ماه آینده به آن ملحق شود. در حقیقت، تأخیرهای مکرر باعث شده این طرح با آنچه قرار بود باشد فاصله داشته باشد.
  آن ها سپس با بیان اینکه هر آتشبار قابلیت دفاع از یک شهر متوسط را دارد، اذعان می دارند که اگر در دور بعدی حملات، فلسطینی ها تصمیم بگیرند از موشک های ایرانی «فجر» استفاده کنند که برد آن ها تا «تل آویو» است، مشکلاتی جدی برای اسرائیل ایجاد می شود.
  در ادامه این مطلب، تخمین های «کنست» (پارلمان) رژیم صهیونیستی مطرح شده که بر اساس آن، برای محافظت کامل از این رژیم، حدود 13 آتشبار لازم است. از سوی دیگر، برای اینکه این آتشبارها به حداکثر توان خود برسند، باید تلفیقی از موشک های «آرو» و «مجیک واند» در آن ها به کار رود. این در حالی است که اسرائیل تنها تعداد محدودی موشک آرو در اختیار دارد و اولین مجموعه از موشک های مجیک واند نیز دو سال دیگر به وزارت دفاع این رژیم تحویل داده می شود. البته این در صورتی است که طی این مدت کسری بودجه در این رژیم رخ ندهد. 
  بر این اساس، این کارشناسان نتیجه می گیرند: «در یک شرایط جنگی، محتمل است که تنها تعداد اندکی سیستم رهگیری برای محافظت از مسیرهای هوایی و مراکز زیرساختی استراتژیک به کار گرفته شود. در این حالت، مردم مجبورند در خانه بمانند؛ به دستورالعمل های فرماندهی جبهه داخلی گوش فرادهند و آرزو کنند بهترین اتفاق ها رخ دهد».
  آن ها در نهایت نتیجه می گیرند که نبرد بعدی، خواه با ایران باشد یا حزب الله و یا حماس در غزه، باعث مشکلاتی جدی برای اسرائیل خواهد شد، زیرا ایران و حزب الله و حماس ده ها هزار موشک و راکت در اختیار دارند که می توانند از سیستم های راداری اسرائیل نیز بگریزند و به این ترتیب شانس رهگیری آن ها پایین می آید. این امر می تواند به بن بستی منجر شود که اسرائیل نمی تواند از پس آن بربیاید.

انتخابات جهاد فی سبیل الله است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، بر اساس آخرین گزارش‌های رسیده مشارکت دشمن‌شکن مردم در انتخابات در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر حداقل  48 درصد بوده و مشارکت کل کشور نیز دست کم  65 درصد بوده است. این آمار  ساعت های آخر شمارش آرا را در بر نمی گیرد.


آفرین بر آنان که شگفتی می آفرینند.

آفرین بر مجاهدان

بر لحظه شناسان جهاد کننده در عرصه انتخابات
آیت‌الله نوری همدانی مطرح کرد:
حضور در انتخابات جهاد در راه خدا
جام جم آنلاین: یکی از مراجع تقلید گفت: انقلاب اسلامی در هر دوره‌ای به شیوه‌ای از جهاد برای تداوم خود نیاز داشته و امروز نیز جهاد مردم، حضور حداکثری در انتخابات است آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار با رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در قرآن کریم به آن تاکید شده است، مسئله عبرت‌‌آموزی است.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: رژیم ارباب و رعیتی که در طول سال‌ها بر این کشور حکومت می‌کرد، مردم را به فقر فرهنگی و فقر اقتصادی کشانده بود که انقلاب اسلامی در این سال‌ها با جبران این عقب‌ماندگی‌ها کشور را در مسیر پیشرفت قرار داد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: ولایت‌فقیه یک سنت الهی است که با فداکاری مردم و خون شهدا در کشور مستقر شد.

وی با اشاره به فتنه 88 به عنوان یک منبع برای عبرت‌آموزی، گفت: اسلام همیشه در تاریخ خود با فتنه همراه بوده اما وظیفه ما این است که با تفکر و مطالعه، چگونگی وقوع این فتنه‌ها را واکاوی کرده از آنان عبرت بگیریم.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت انتخابات در تعیین سرنوشت کشور، عنوان کرد: انتخابات عرصه نشان دادن قدرت نظام است و مردم باید با علاقه و شور در این حرکت بزرگ شرکت کنند.

وی در پایان اظهار داشت: انقلاب اسلامی در هر دوره‌ای به شیوه‌ای از جهاد برای تداوم خود نیاز داشته و امروز نیز جهاد مردم حضور حداکثری در انتخابات است.(فارس)